Jednym z ciekawszych zabytków doliny Osławy, zachowanych w zadowalającym po dziś dzień stanie jest z pewnością cerkiew greckokatolicka w Smolniku nad Osławą. Warto tu zajrzeć, czy to przemierzając wzdłuż dolinę Osławy, czy też zboczyć choć na chwilę z trasy Komańcza - Cisna. Cerkiew znajduje się ok. 2km od szosy głównej, mniej więcej w centrum Smolnika.
Wybudowana została w latach 1801-1803. W swojej historii służyła zarówno prawosławnym jak i katolikom. W tej chwili stanowi własność Kościoła Prawosławnego. Cerkiew p.w. Archanioła Michała jest cerkwią łemkowską z trzema wieżami oraz drewnianą dzwonnicą z 1817 roku. Tuż obok znajduje się cmentarz cerkiewny z nagrobkami datowanymi nawet na koniec XIX wieku.
Wzniesiona została w 1824 roku a konsekrowana w 1826 roku. Jest to cerkiew w stylu łemkowskim. Po Akcji Wisła została przemianowana na rzymskokatolicką kaplicę pogrzebową. Obecnie stanowi miejsce obrządku zarówno łacińskiego jak
i bizantyjskiego. Wybudowana została na lekkim wzniesieniu,
na podstawie
z kamienia, a jej głównym budulcem jest drewno.
Tuż obok znajduje się cmentarz cerkiewny i drewniana dzwonnica.
Hoszów to niewielka miejscowość na trasie Czarna - Ustrzyki Dolne, między Zadwórzem a Jasieniem. Znajdująca się tu cerkiew jest jednym z ciekawszych i najładniej położonych tego typu obiektów na terenie Bieszczadów.Cerkiew w Hoszowie (ob. kościół) ulokowana jest na wzgórzu, 100m od szosy po jej wschodniej stronie. Teren otoczony jest starodzewiem - obecnie po intensywnych cięciach pielęgnacyjnych.